10 Gbit/sek.

w Twojej sieci LAN.


Prędkość wcześniej nie do osiągnięcia.

Usługi w sieci LAN

kopie zapasowe, skrypty, monitoring


Zakres wykorzystania sieci ogranicza tylko nasza wyobraźnia.

Budowa i modernizacja sieci LAN

Projektuję, buduję i wdrażam najnowocześniejsze technologie budowy sieci komputerowych. W zależności od potrzeb klient wybiera technologię, topologię oraz sprzęt jaki mu odpowiada.

switche w sieci LAN

Projekty sieci LAN powinny być jak najbardziej przemyślane. Początkowo trzeba wybrać centralny punkt sieci i od niego prowadzić wszelkiego rodzaju połączenia. Bardzo często napotykam sieci robione w sposób amatorski - nawet w poważnych firmach o zasięgu międzynarodowym. Wiele osób pracujących przy sieciach pomija bardzo ważne aspekty, jak stworzenie dokumentacji (po 2-3 latach ciężko sobie przypomnieć, co do czego jest podłączone) czy sporządzenie wstępnych obliczeń związanych z ilością potrzebnego kabla, miejsca jego położenia, możliwości utworzenia nadmiarowych łączy w newralgicznych punktach sieci itp. Ważne jest również wykorzystanie sprzętu dobrej jakości. Funcje i możliwości, które producenci wypisują na opakowaniach urządzeń sieciowych nie zawsze pokrywają się z prawdą. Dla przykładu - wiele jest routerów, które ograniczają liczbę osób łączących się przez sieć WiFi np. do maksymlanie 16 osób czy np. funkcje przydzielania prędkości łącza dla poszczególnych użytkowników, które z prawdziwym load balancingiem nie mają wiele wspólnego. W tanim sprzęcie często określenie Firewall SPI oznacza po prostu możliwość blokowania poszczególnych portów TCP/UDP, jednak jest to tylko namiastka możliwości, jakie oferuje prawdziwy firewall. Dodatkowo, router za 49 zł nie może działać stabilnie.

Mimo wielu niedociągnięć, jakie znajduję podczas pierwszych wizyt u klientów, architektura budowy sieci jest na tyle uniwersalna, że każdy problem da się rozwiązać, a urządzenia diagnostyczne, jakich używam, pozwalają określić, który kabel dokąd prowadzi. Dobrze zbudowana sieć potrafi służyć latami bez ponoszenia kosztów.
Zapraszam do zapoznania się z częścią usług, jakie na tym polu oferuję, bo kreatywnych możliwości wykorzystania sieci LAN jest tyle, że nie sposób sobie je wszystkie wyobrazić.
"Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my."
Henry Ford.

Usługi w sieci LAN

Jak wcześniej wspomniałem, możliwości, jakie oferuje sieć komputerowa ograniczone są tylko przez naszą wyobraźnię.
Najbardziej popularne są:
    udostępnianie plików i drukarek

    współdzielenie plików i drukarek

    - najprostsza metoda pozwalająca na obróbkę tych samych plików lub baz danych przez kilka/kilkanaście osób. Niepolecana przy jednoczesnych połączeniach do danej stacji roboczej wynoszącej powyżej 10. Wielka zaleta - darmowa, wbudowana w praktycznie każdy system operacyjny.

    kopie zapasowe na serwerach NAS

    kopie zapasowe na serwerach NAS

    - wykonywane za pomocą specjalistycznego oprogramowania zainstalowanego na serwerach lub stacjach roboczych, wiele trybów do wyboru, przede wszystkim kopie całkowite i przyrostowe, które swoją zawartość uzupełniają o pliki zamienione w ciągu np. ostatniego dnia, tygodnia, miesiąca itp. W przypadku awarii czas odtworzenia wielokrotnie krótszy niż bez kopii.

    kamery IP

    użycie sieci do podglądu monitoringu

    - wykorzystując przekierowanie portów na urządzeniu dostępowym, jego zewnętrzny adres IP lub usługi dynamicznego DNS uruchamiam lokalny i zdalny podgląd z zainstalowanego systemu monitoringu, również na telefonach komórkowych.


    telefonia VoIP

    telefonia internetowa

    - połączenia typu voice over IP zyskują popularność. Uruchomienie centrali telefonicznej opartej na sieci VoIP odbywa się niskim kosztem, ponieważ można użyć zwykłe, analogowe aparaty telefoniczne. Usługa jest szczególnie atrakcyjna dla firm, w których wykonuje się wiele połączeń zagranicznych. Wymagany dostęp do Internetu po kablu, na łączach bezprzewodowych jakość rozmów jest niezadowalająca.

    skrypty CMD/Powershell/GNU bash

    skrypty Windows CMD/Powershell/GNU bash

    - znajomość języków skryptowych jest bardzo przydatna. Pozwala wykonać większość operacji w krótszym czasie, przede wszystkim w sposób nienadzorowany. Automatyzacja procesów, związana z wdrożeniem skryptów musi jednak być dobrze przemyślana. Metoda nie do przecenienia w przypadku powtarzających się czynności.

    sieci VPN i VLAN

    sieci VPN, VLAN

    - sieci VPN służą do połączenia ze sobą odległych oddziałów firmy w sposób niewidoczny dla użytkownika. Cały ruch wewnątrz takiego połączenia jest szyfrowany, praktycznie w 100% odporny na ataki hackerskie typu man-in-the-middle.
    Sieci VLAN dzielą sieć komputerową na jedną lub kilka podsieci - jednocześnie izolując udostępnione w niej zasoby, bo po co dział handlowy ma widzieć pliki działu księgowego, działu kadr itp. Idealne rozwiązanie dla średnich i dużych firm.

    monitorowanie zachowań użytkowników

    monitorowanie zachowań użytkowników

    - w dziale poświęconym informatycznej obsłudze firm opisuję możliwości inwigilowania użytkowników komputerów w firmie. Wadą tego rozwiązania jest to, że w przypadku, kiedy pracownik jest tzw. power userem - i jego znajomość obsługi komputera jest powyżej średniozaawansowanej - jest w stanie takie zabezpieczenia obejść. Wystarczy jednak skonfigurować firewall, aby logował strony internetowe odwiedzane przez użytkowników (i np. przesyłał nam na e-maila), a nasz power user nie będzie miał o tym pojęcia.
    systemy dostępu terminalowego

    systemy dostępu terminalowego

    - w sytuacji, kiedy głównym narzędziem dla pracowników jest oprogramowanie nieposiadające wygórowanych wymagań, bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z serwera usług terminalowych. W centrum stawiamy porządny, drogi serwer, a zamiast komputerów kupujemy terminale abonenckie - urządzenia kilkukrotnie tańsze niż komputery. Dostępność i cena pamięci operacyjnej dla serwerów jest obecnie tak niska, że nawet środowiska zwirtualizowane potrafią pracować z zadowalającą wydajnością.
    połączenie między komputerami a maszynami CNC

    połączenie między komputerami a maszynami CNC

    - przesyłanie plików do maszyn CNC bezpośrednio z poziomu programu CAD, obojętnie w jakiej branży produkcyjnej. Dużo wygodniejsze od używania pamięci flash. Niektóre maszyny przemysłowe posiadają funkcje podglądu statusu pracy.


    Możliwości jest oczywiście wiele więcej, jak wykorzystanie sieci do cyfrowego przekazywania wideo, wdrażania systemów operacyjnych, zaawansowanego routowania, systemów wykrywania włamań IDS, klastrów obliczeniowych, środowisk domenowych i ActiveDirectory, i wielu, wielu innych. Sama instrukcja obsługi dla odpowiednio zaawansowanego urządzenia sieciowego może początkowo wydawać się przytłaczająca. Jeżeli masz jakiś pomysł i zastanawiasz się, czy da się go zrealizować, jestem otwarty na pytania. Podejmę się każdego wyzwania.
"Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii."
Arthur C. Clarke