Projektuję, buduję i wdrażam najnowocześniejsze technologie budowy sieci komputerowych.
W zależności od potrzeb klient wybiera technologię, topologię oraz sprzęt jaki mu odpowiada.
Projekty sieci LAN powinny być jak najbardziej przemyślane. Początkowo trzeba wybrać centralny punkt sieci i od niego prowadzić wszelkiego rodzaju połączenia. Bardzo często napotykam sieci robione w sposób amatorski - nawet w poważnych firmach o zasięgu międzynarodowym.
Wiele osób pracujących przy sieciach pomija bardzo ważne aspekty, jak stworzenie dokumentacji (po 2-3 latach ciężko sobie przypomnieć, co do czego jest podłączone) czy sporządzenie wstępnych obliczeń związanych z ilością potrzebnego kabla, miejsca jego położenia, możliwości utworzenia nadmiarowych łączy w newralgicznych punktach sieci itp.
Ważne jest również wykorzystanie sprzętu dobrej jakości. Funcje i możliwości, które producenci wypisują na opakowaniach urządzeń sieciowych nie zawsze pokrywają się z prawdą. Dla przykładu - wiele jest routerów, które ograniczają liczbę osób łączących się przez sieć WiFi np. do maksymlanie 16 osób czy np. funkcje przydzielania prędkości łącza dla poszczególnych użytkowników, które z prawdziwym load balancingiem nie mają wiele wspólnego. W tanim sprzęcie często określenie Firewall SPI oznacza po prostu możliwość blokowania poszczególnych portów TCP/UDP, jednak jest to tylko namiastka możliwości, jakie oferuje prawdziwy firewall.
Dodatkowo, router za 49 zł nie może działać stabilnie.
Mimo wielu niedociągnięć, jakie znajduję podczas pierwszych wizyt u klientów, architektura budowy sieci jest na tyle uniwersalna, że każdy problem da się rozwiązać, a urządzenia diagnostyczne, jakich używam, pozwalają określić, który kabel dokąd prowadzi. Dobrze zbudowana sieć potrafi służyć latami bez ponoszenia kosztów.
Zapraszam do zapoznania się z częścią usług, jakie na tym polu oferuję, bo kreatywnych możliwości wykorzystania sieci LAN jest tyle, że nie sposób sobie je wszystkie wyobrazić.